1. Spoločnosť
  2. Novinky
  3. História športových vozidiel Toyota
  4. Sportove auta supra

SUPRA

HISTÓRIA ŠPORTOVÝCH VOZIDIEL TOYOTA (ČASŤ 4)

Označenie Supra, z latinského výrazu pre ‘prekračujúci’ alebo ‘nad’, sa ukázalo byť vhodným prívlastkom pre pravdepodobne najpreslávenejšie športové vozidlo značky Toyota.

Vzostup Toyoty Supra

Toyota Supra sa v roku 1978 na japonskom trhu pôvodne predstavila pod označením Celica XX (na iných trhoch Celica Supra). Dlhší, širší a výkonnejší model s vycibrenými jazdnými vlastnosťami, odvodený od Toyoty Celica a poháňaný zamatovo bežiacim šesťvalcom, bol dokonalou odpoveďou na rozvíjajúci sa trh cestovných vozidiel v Severnej Amerike.

V roku 1982 potom Supra dorazila do Európy s novým ostrejším vzhľadom, ktorý vychádzal z platformy Toyoty Celica tretej generácie. Robustné vytiahnuté lemy blatníkov a markantné vyklápacie svetlomety išli ruka v ruke s agilným motorom, v tejto kategórii považovaným za nevyhnutnosť. Vďaka tomu mimoriadne atraktívna Supra skvele zapadla do dizajnu a kultúry 80. rokov minulého storočia.

Netrpezlivo očakávaná Supra štvrtej generácie z roku 1993, zaujímavá svojou dlhou kapotou a plynulými krivkami, čerpala veľkou mierou z tradícií modelu 2000GT. Vďaka ľahkým materiálom – kvôli úspore hmotnosti boli dokonca použité duté kobercové vlákna – sa konštruktérom podarilo v porovnaní s predchodcom znížiť hmotnosť o plných 100 kg. Keď sa k tomu pridal agilný trojlitrový motor s dvojitým preplňovaním, výsledok bol ohromujúci – nováčik z Japonska pripravil výrobcom superšportiakov z Talianska a Nemecka nejednu bezsennú noc.

Toyota Supra sa v rokoch 1995 až 2003 úspešne zapísala do histórie motoršportu vďaka svojej účasti v legendárnom preteku 24 hodín Le Mans, mimoriadne náročných pretekoch do vrchu Pikes Peak aj v rade tuzemských a medzinárodných majstrovstiev. Vydobyla si tak už legendárne postavenie, ktorému sa teší medzi fanúšikmi vozidiel Toyota, najrôznejšími úpravcami automobilov, tuningovými špecialistami a motoristickými nadšencami z celého sveta. Kvôli celosvetovému vývoju bola výroba modelu Supra v roku 2003 ukončená, ale po celom svete nájdeme mnoho ľudí pevne veriacich tomu, že duch modelu Supra bude v blízkej budúcnosti opäť vzkriesený.